Domek zabalený v modřínu

Domek zabalený v modřínu

V konstrukci jednoduchá, výjimečná ve zpracování. Víkendová dřevostavba v Jamném na Písecku

V konstrukci jednoduchá, výjimečná ve zpracování. Dřevostavba v Jamném na Písecku. Dvě místnosti, půda a terasa s pergolou, které dům propojují s okolní přírodou. Celá stavba je pečlivě obložená dřevěnou provětrávanou fasádou ze sibiřského modřínu v profilu Rhombus. Dům, pergola a terasa tak vytvářejí přirozený celek. Nic nepřebývá, nic nechybí, vše na sebe logicky navazuje. Vznikl malý víkendový domek plný klidu, který harmonizuje se svým okolím.

Dvě místnosti, půda a terasa s pergolou, které dům propojují s okolní přírodou. Celá stavba je pečlivě obložená dřevěnou provětrávanou fasádou ze sibiřského modřínu v profilu Rhombus. Dům, pergola a terasa tak vytvářejí přirozený celek. Nic nepřebývá, nic nechybí, vše na sebe logicky navazuje. Vznikl malý víkendový domek plný klidu, který harmonizuje se svým okolím.

Obrazový archiv z výstavby

Technické detaily

Konstrukce
systém Two by Four
Tloušťka stěny
330 mm
Zastavěná plocha
62 m2
Střecha
Betonpres Exclusiv
Dispozice
2 kk + podkroví
Vytápění
krbová vložka
Blower door test
požadovaná hodnota: n50 = 4,5 (h - 1)
naměřená hodnota: n50 = 0,64 (h - 1)
Protokol z měření

Jak je to s tím blower door testem?

Podařilo se nám postavit dům, který splňuje normované požadavky na pasivní dům. To je skvělá zpráva!

K čemu je to dobré?

Naměřené hodnoty svědčí o tom, že vzduchotěsná obálka domu je velmi dobře utěsněná proti difuzi. Máme jistotu, že teplý vzduch, který na sebe váže vlhkost, neproniká nekontrolovaně do konstrukce. Vodní pára, která by v konstrukci kondenzovala, by umožnila vznik plísní i nebezpečných dřevokazných hub.
Problémem by byly také energetické ztráty, při současných cenách energií jde o hodně citlivé téma. Pokud teplý vzduch neutíká z interiéru, není potřeba hnát kotel na plný výkon.

Jak se nám to podařilo?

Pro lepší představu, hodnota, které se nám podařilo v testu dosáhnout, svědčí jen o několika milimetrových skulinkách v obálce domu. To je v součtu pár centimetrů čtverečních.
Celým tajemstvím takového výsledku je promyšlené konstrukční řešení, používání kvalitních materiálů a důraz na detaily. Není velký problém udělat padesát prostupů skrze vzduchotěsnou obálku domu, ale je potřeba každý prostup zaizolovat například těsnící manžetou.

Suma sumárum, investor má díky blower-door testu jistotu, že vzduchotěsná obálka jeho domu, na kterou je vázána energetická náročnost a dlouhodobost konstrukce, má velmi dobré hodnoty. A my testem získáváme zpětnou vazbu, že naše práce a celkový přístup ke stavbám dřevostaveb má smysl i výsledky.

Obrazový archiv z výstavby

Jamný
realizace: březen–červen 2021
provedení: kompletní realizace včetně zařizovacích předmětů